Огляд ВООЗ на “Мобільні медичні бригади у військових надзвичайних ситуаціях в Україні для надання первинної медичної допомоги та послуги з профілактики неінфекційних захворювань”

Щоб забезпечити доступ до медичних послуг та ліків, орієнтованих на лікування неінфекційних захворювань у постраждалих від війни областях України, ВООЗ ініціювали проєкт підтримки системи первинної медико-санітарної допомоги шляхом створення та функціонування мобільних медичних команд. 

Проєкт реалізовано у партнерстві з Міністерством охорони здоров’я та Академією сімейної медицини України.

За два етапи протягом червня-листопада 2022 року мобільні медичні пункти надали близько 17 000 виїзних консультацій ПМСД у 7 областях України. Найбільше виїзними послугами ПМСД зверталися пацієнти віком 40–59 років та 60+ – 89% усіх консультацій. Жінки становили більшість (64%) пацієнтів, які отримували виїзні послуги, а чоловіки – 36%.

Найбільш часто діагностованими захворюваннями під час візитів у всіх регіонах були гіпертонія (34%), серцево-судинні захворювання (27%), цукровий діабет 1/2 типу (11%), хронічне обструктивне захворювання легень (5%) та бронхіальна астма (3,4%). Ці дані  свідчать про високий тягар неінфекційних захворювань серед населення.

Детальніше можна прочитати в огляді проєкту за посиланням: https://iris.who.int/bitstream/handle/10665/373340/WHO-EURO-2023-8275-48047-71206-eng.pdf?sequence=2 

Тактика щодо створення мобільних або виїзних медичних бригад в надзвичайних та віддалених умовах – єдина можливість підтримувати постійну первинну медичну допомогу. Оскільки проєкт продемонстрував високий попит на такі послуги серед населення, ВООЗ рекомендує продовжувати реалізацію мобільних послуг первинної медичної допомоги в областях, в зоні бойових дій або віддалених громадах.