Чому Людям з Діабетом Небезпечно Хворіти на Грип і Пневмонію?

 Інформування пацієнтів щодо користі та безпеки профілактичних щеплень є важливим для прийняття рішень і має вирішальне значення для системи охорони здоров’я при визначенні цільових груп щодо вакцинації. В Україні приділяється недостатня увага впливу грипу та ризику захворіти на пневмонію серед людей з цукровим діабетом, як і сприйняття питання вакцинації в цій групі пацієнтів.

 

Люди з цукровим діабетом відносяться до групи ризику щодо підвищеної сприйнятливості до інфекції та тяжких ускладнень. Діабет збільшує ризик захворіти на пневмококову пневмонію, тому люди з цукровим діабетом мають вищі показники госпіталізацій, час перебування в лікарні і вищий ризик смерті від ускладнень. Люди з   діабетом мають більший ризик інфікування і порушення механізмів імунного захисту, включно з недостатнім синтезом антитілоутворення,  дефіцитом клітинного імунітету,  функцією лейкоцитів та коефіцієнтом колонізації, що сприяє збільшенню ризику інфікування. У осіб з цукровим діабетом частота інвазивної пневмококової хвороби є в 3,5 рази вищою, ніж у здорових дорослих. Неефективний глікемічний контроль асоціюється з підвищеним ризиком пневмонії та госпіталізації. Це підкреслює важливість контролю рівню глікемії для запобігання ускладнень від пневмококової пневмонії. Streptococcus pneumoniae є найпоширенішою причиною пневмоній. Пневмококова хвороба, спричинена S pneumoniae, щорічно вбиває понад 10 000 людей. З точки зору економічного навантаження госпіталізація та амбулаторні відвідування у 2004 році, пов’язані з інфекцією, пов’язаною з S pneumoniae, у осіб віком від 18 до 64 років коштували приблизно 4 мільярди доларів прямих медичних витрат та втрати працездатності. Імунізація проти S. pneumoniae у людей з діабетом сприяє суттєвому зменшенню ризику виникнення пневмококової інфекції.

За рекомендаціями Американського коледжу лікарів, Американської академії педіатрії та Американської академії сімейних лікарів, найефективнішим заходом для зниження наслідків грипу в групах ризику, зокрема осіб з діабетом, вважають профілактичні щеплення. Ці настанови ґрунтуються значною мірою на спостережних дослідженнях з високим доказовим потенціалом.

 

Грип як причина Діабету 1 типу

Щороку приблизно у 15 000 дітей та підлітків діагностують діабет 1 типу (інсулінзалежний). Грип є однією з причин, які можуть спровокувати це захворювання. Аутоімунні хвороби часто маніфестують після певного «пускового» механізму. Одне дослідження, опубліковане в 2011 році в Міжнародному журналі імунопатології та фармакології, виявило кореляцію між специфічним вірусом грипу (H1N1) та розвитком діабету 1 типу; ще в одному, опублікованому у випуску журналу вірусології за 2012 рік, також підтвердили взаємозв’язок.

 

Пояснення полягає в тому, що, протистоячи вірусу грипу, імунна система «випадково» починає руйнувати клітини всередині підшлункової залози, які мають важливе значення для вироблення інсуліну.

Під час епідемії пандемічного грипу серед норвежців з лабораторним підтвердженням грипу H1N1 або госпіталізовані з діагнозом «грип» ризик розвитку діабету 1 типу був вдвічі вищий порівняно із загальним населенням Норвегії.

 

Важливі факти про Діабет, Грип і Пневмонію

Люди з діабетом приблизно втричі частіше помирають від грипу та пневмонії. Здебільш, кожній людині, яка страждає на діабет, потрібно щороку захищатись від грипу. Вакцини проти грипу не дають 100% захисту, але вони значно зменшують ймовірність захворіти на грип протягом приблизно 6 місяців. Найкращий час для вакцинації проти грипу – це вересень-жовтень, проте щеплення можна робити і пізніше. Захисний вплив вакцини починається приблизно через два тижні після її введення. Щеплення проти грипу майже не має протипоказів, окрім важкої алергічної реакції на курячий білок.

Грип часто має бронхолегеневі ускладнення, зокрема загострення ХОЗЛ та пневмонію. Одним з найбільш поширених збудників пневмонії є Streptococcus pneumonia (пневмокок), інфікування яким можна запобігти введенням відповідної вакцини. 

Лише 30% осіб мають простий, неускладнений перебіг пневмонії. Щеплення проти пневмококової інфекції рекомендується людям, хворим на діабет, у віці понад 2 роки і старше. Зробити щеплення проти пневмококової інфекції можна в будь-який час протягом року. Повторне щеплення варто зробити, якщо вік людини  понад 65 років і відсутнє щеплення від пневмококової інфекції щонайменше за 5 років до цього.

 

Щеплення від пневмококової інфекції може захистити від наступних ризиків:

 • 1 з 20 дорослих, які захворіли на пневмонію (легенева інфекція), помирають;
 • 2 з 10 дорослих, які мають інвазивну пневмококову хворобу (бактеріємію), помирають;
 • 3 з 10 хворих на пневмококовий менінгіт, помирають.

Близько 10 000 людей щороку помирають через ці бактеріальні інфекції. Втім щеплення проти пневмококової інфекції може захистити  від появи цих захворювань. Це приблизно 60% ефективності для запобігання тяжких пневмоній, менінгіту, бактеріємії та смерті.

 

Що важливо повідомити Людям з Діабетом?

Грип може бути небезпечним для будь-кого. Але це надзвичайно ризиковано для людей, хворих на діабет чи інші хронічні проблеми зі здоров’ям.

Для попередження інфікування грипом та іншими інфекційними захворюваннями важливо дотримуватись ряду правил, зокрема:

 • При кашлі чи чханні прикривайте ніс і рот хусткою, яку потім викиньте в смітник.
 • Часто мийте руки з милом, особливо після кашлю або чхання. Очисники рук на основі спирту також ефективні.
 • Намагайтеся уникати тісного контакту з хворими людьми.
 • Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і обмежте контакт з іншими, щоб не заразити їх.

 

Що робити, якщо у вас діабет і симптоми грипу?

Якщо ви вважаєте, що у вас грип, зателефонуйте своєму сімейному лікареві та повідомте про своє самопочуття. Симптоми грипу можуть включати:

 

 • лихоманку
 • кашель
 • біль у горлі
 • нежить або закладений ніс
 • біль у тілі
 • головний біль
 • озноб
 • втому
 • блювоту і діарею.

 

Які ліки безпечні?

Для полегшення симптомів можна прийняти кілька ліків, що продаються без рецепта. Але обов’язково прочитайте етикетку. Уникайте продуктів з великою кількістю цукру. Сюди часто входять сиропи від застуди та грипу, краплі від кашлю та рідкі ліки від кашлю. Шукайте замість них препарати без цукру.

 

Як часто перевіряти рівень цукру крові?

Вам потрібно буде часто перевіряти рівень глюкози, поки ви хворі. Оскільки ви хворі і відчуваєте себе недобре, ви можете не помітити зміни рівня цукру в крові. Якщо ви приймаєте інсулін, перевіряйте рівень глюкози щонайменше кожні 3 – 4 години. Про будь-які суттєві зміни негайно зателефонуйте лікареві Можливо, вам доведеться коригувати дозування інсуліну.

 

Скільки пити рідини?

У деяких людей виникає нудота, блювота та діарея при грипі. Щоб забезпечити достатню кількість рідини, пийте прості напої протягом дня, приблизно по 1 склянці щогодини. Обирайте напої без цукру – чай, воду, узвар без цукру – якщо рівень цукру в крові підвищений. Якщо рівень цукру в крові низький, спробуйте щось, що містить приблизно 15 грамів вуглеводів: 1/4 склянки виноградного соку або 1 склянку чаю з цукром.

 

Як уникнути грипу і пневмонії (запалення легень)?

 • Оскільки у вас діабет, у вас є більший ризик ускладнень. Ваша найкраща стратегія – в першу чергу отримати щеплення від грипу.
 • Попросіть членів сім’ї, колег та близьких друзів зробити щеплення. Ви матимете менші шанси захворіти на грип, якщо оточуючі вас не хворітимуть.
 • Щеплення від грипу і пневмонії дуже безпечні. Вони не містять жодних живих бактерій і вірусів, тому від щеплення не можна захворіти
 • Після щеплення у деяких людей може бути легке почервоніння або набряк в руці в місці введення вакцини. Це минає за день-два.
 • Тримайте руки чистими. Часте і ретельне миття рук – ефективний спосіб уникнути захворіти на інфекційну хворобу.

 

Література:

 1. National diabetes statistics report, 2017. https://www.cdc.gov/dia- betes/pdfs/data/statistics/national-diabetes-statistics-report.pdf. Published 2017. Updated February 24, 2018. Accessed June 28, 2018.
 2. Somnath P. Influenza and pneumonia vaccination in diabetic patients.US Pharm. 2018; 43(4):45-45.
 3. Diabetes and pneumonia: get the facts. DiabetesEd.net website. diabetesed. net/page/files/pneumonia-pt-handout-2012.pdf. Accessed June 28, 2018.
 4. Smith SA, Poland GA: The use of influenza and pneumococcal vaccines in people with diabetes (Technical Review). Diabetes Care 23: 95–108, 2000
 5. Martins B, Boavida JM, Froes F, et al. Diabetes hinders community-acquired pneumonia outcomes in hospitalized patients. BMJ Open Diabetes Res Care. 2016;4:e000181.
 6. “H1N1 swine flu may play a role in triggering type 1 diabetes.” ScienceDaily. ScienceDaily, 13 September 2017. <www.sciencedaily.com/releases/2017/09/170913193138.htm>.