Хвороба Паркінсона: міфи та реальність
725
post-template-default,single,single-post,postid-725,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode_disabled_responsive_button_padding_change,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-28.5,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid

Хвороба Паркінсона: міфи та реальність

Ганна Сидорик

Хвороба Паркінсона (ХП) – це нейродегенеративний розлад, який характеризується повільно персистуючим перебігом. Для людей з ХП характерні наступні симптоми:

  • Тремор, здебільшого в спокої
  • Брадикінезія
  • Ригідність кінцівок
  • Порешення ходи та рівноваги

Причина залишається в основному невідомою. Варіанти лікування варіюють і включають медикаменти та хірургічне втручання. Саме захворювання не є смертельним, але ускладнення захворювання можуть бути серйозними. Центр контролю та профілактики захворювань (CDC) оцінили ускладнення від ХП як 14-ту причину смерності в США. Частота захворюваня становить від 60 до 140 осіб на 100 тисяч населення.

Міфи про ХП

Міф 1. Характеризується лише руховими розладами ( тремор, скутість і повільність).

Реальність

Багато симптомів ХП не пов’язані з рухом. Немоторні (“невидимі симптоми”) ХП мають значний вплив на повсякденне життя. Вони включають: порушення нюху, порушення сну, когнітивні симптоми, закрепи, симптоми з боку сечового міхура, пітливість, сексуальна дисфункція, втома, біль (особливо в кінцівках), запаморочення, тривога і депресія. Немоторні симптоми ХП добре піддаються лікуванню.

Міф 2. Люди часто припускають, що якщо хтось з ХП ззовні виглядає добре, то вони завжди добре себе почувають.

Реальність

Симптоми ХП варіюють, не всі симптоми очевидні (немоторні симптоми). Також протягом лікування пацієнти помічають «звикання» до своїх препаратів, інтервали між дозами зменшуються, кількість побічних ефектів від медикаментів збільшується.

ПОРАДА: порекомендуйте пацієнтові вести щоденник симптомів. Це дасть можливість лікареві оптимізувати дозування та кратність прийому ліків.

Міф 3. ХП характеризується спонтанними «загостреннями».

Реальність

Хоча симптоми можуть змінюватись протягом дня, прогресує ХП дуже повільно. Якщо симптоми ХП прогресують протягом декількох днів або тижнів, тоді дуже важливо шукати причину. Наприклад: зміна ліків, інфекція, зневоднення, безсоння, недавні операції, стрес, інфекції сечовивідних щляхів. Деякі препарати можуть посилити прояви ХП (антипсихотичні препарати, вальпроєва кислота, препарати літію, прохлорперазин, метоклопрамід, прометазин).

Міф 4. Лікар може прогнозувати перебіг ХП.

Реальність

ХП характеризується варіативним перебігом у пацієнтів. Спеціаліст не може спрогнозувати перебіг захворювання. Але можна коригувати перебіг хвороби на певних етапах. Наприклад, повноцінний сон, правильне харчування, регулярна фізична активність (вправи на витривалість). Такі прості речі покращують якість життя.

(за даними Dr. Ryan Barmore, експерт з порушень руху в Університеті Флориди, Parkinson’s Foundation Center of Excellence)

ХП в контексті громадського здоров’я

При організації та проведенні глобальних та місцевих програм слід врахувати рівень громадської та професійної обізнаності населення щодо ХП. Необхідно сприяти ініціативам по створенні організацій самодопомоги для пацієнтів з ХП, для їх родичів чи опікунів. Пацієнти, їхні сім’ї та опікуни повинні бути залучені до розробки та реалізації програм , спрямованих на підтримку людей з ХП.

Стигматизація та дискримінація людей з неврологічними розладами (включаючи епілепсію, деменцію, хворобу Паркінсона, інші неврологічні розлади) існують в усьому світі. Це необхідно усунути за допомогою спеціалізованих програм державної освіти, глобальних та місцевих заходів громадської охорони здоров’я за участю влади, представників охорони здоров’я, пацієнтів, ЗМІ. Кінцевою метою таких зусиль повинно бути запобігання ізоляції пацієнтів з неврологічними розладами та їх сімей, полегшення їх соціальної інтеграції.