Медицина Нідерландів. Про парацетамол, правило двох тижнів, велосипеди та профілактичну стоматологію

Давайте продовжимо нашу щотижневу подорож по медичних системах деяких країн світу. Попередню історію можна прочитати ось тут

В березні 2017 року я, сімейний лікар із смт. Краковець, Львівської області, мав за честь прийняти участь у з’їзді сімейних лікарів Нідерландів, який відбувається щороку та більше подібний на дуже крутий рок-концерт із ведучими, конкурсами та просто фантастичними навчальними модулями. Також, кілька днів вдалось бути присутнім на прийомі, разом із своїм колегою, за що я йому дуже вдячний. Отже, заварюйте чай, беріть бутерброд із сиром, сідайте зручніше, сьогодні ми подорожуватимемо медициною Нідерландів.

Поїхали!

Групові практики. Домашні лікарі (так вони там називаються) разом орендують приміщення, об’єднуються в групову практику, облаштовують фізіотерапевтичне відділення, запрошують асистентів (медсестер як таких – нема, це все – асистенти), соціальних працівників (для допомоги із самоосвітою пацієнтів із ХОЗЛом, ЦД, ітд.), психолога та запрошують до співпраці аптеку, яка працює в цьому ж будинку. В одному будинку може бути 2-3-4 групові практики, це все називають “Клініка домашніх лікарів”.

Страхова медицина. Саме така модель медицини функціонує в Голландії. Всі візити до сімейного – безкоштовні, оплачуються страховою і субсидуються державою в певній мірі.

Все по 300 євро. Всі ліки і послуги вузьких спеціалістів за рік оплачуються з власної кишені до 300 євро. Все інше – оплачує страхова компанія.

Скільки коштує прийом домашнього лікаря? Десять євро за десять хвилин. Якщо доктор проводить з пацієнтом 20 хвилин, то вказуєш це за подвійний прийом.

Одна скарга – один візит. Якщо в процесі прийому ти пригадуєш про інші застарілі проблеми чи негаразди в родині, то доктор може одразу записати тебе на наступний тиждень, щоб про це поговорити додатково.

Індивідуальна електронізація. Система охорони здоров”я (СОЗ) не є централізовано електронізована (закрутив), тобто кожна групова лікарська практика має своє програмне забезпечення. Файли із вашими даними знаходяться на локальних серверах в одинакових розширеннях, тому можна їх пересилати між програмами різних лікарських практик, але ви на свою карточку подивитись не можете. Це планують змінити в найближчі роки.

Оперуй і заробляй. Об”єм хірургічних втручань, які проводять сімейні лікарі – досить великий (внизу сфотографована книжка із хірургії для сімейних). Якщо ти пройшов короткі курси, то можеш робити все від видалення бородавок і шиття ран аж до прийому пологів, базальноклітинної карциноми, ВАЗЕКТОМІЇ, фімозу, обрізання, простих гінекологічних операцій ітд. За видалення бородавки лікарю заплатять 90 євро.

Скільки можна заробити? Це запитання, яке завжди найбільше цікавить українця. Рядовий лікар, який не є власником групової практики, а просто запрошений на роботу заробляє в середньому 3000 євро в місяць (середня зарплата в Голландії – 1000-1200).

Чому бути сімейним лікарем в Нідерландах – це престижно і круто? Повага від людей, нижчі кредити (1,5-2%) і популярність та затребуваність професії. Хірургом влаштуватись ДУЖЕ важко, тому багато хірургів ходять без роботи.

«Ми не вакцинуємо і не виписуємо листків непрацездатності». Саме так! Це вражає, але вони не проводять вакцинації, бо це роблять спеціальні сімейні, які підписали контракт із владою, а ЛН виписують лікарі підприємств чи організацій. Єдина вакцинація, яку роблять в групових практиках – від грипу і нею охоплені 80-90% населення. За це тобі доплачують і не мало.

Парацетамол і правило 2х тижнів. У 40% всіх звернень призначається парацетамол і вас відпускають на двохтижневе спостереження. Це загальне правило “зачекаємо 2 тижні і подивимось”. Ще в 20% не призначається нічого. Ще в 10% призначається 1 або 2 препарати без комбінації місцевого лікування із загальним ін’єкційним та таблетованим. Так не прийнято взагалі.

Довіра. Дуже багато пацієнтів довіряють своїм лікарям та із спокійним серцем можуть чекати 2 тижні без лікування, бо «так лікар сказав і він краще знає за мене», проте велика частина голандців є незадоволеною такою системою та сімейними лікарями загалом.

Психолог. Дуже багато проблем вирішують розмовою із людьми і це працює дуже добре.

ВИКЛИКИ Є. Їх не більше 2х-3х в день і лікар сам вирішує, до кого їхати, а до кого можна просто подзвонити.

Круглодобові чергування. Багато практик в одному місті відряджають своїх лікарів в круглодобові кабінети сімейного лікаря, які знаходяться біля приймального відділення лікарень і є безкоштовними для пацієнта. За надану допомогу в лікарні вам доведеться заплатити. Всі несмертельні виклики швидкої – платні і коштують зовсім немало, тому люди їдуть із більшим бажанням в круглодобові кабінети сімейних лікарів.

Ведення вагітності. ЇЇ ведуть навіть не сімейні, а акушерки. 3% жінок в містах і 90% в селах народжують вдома, приймає пологи акушерка або сімейний (дуже малий відсоток лікарів це робить). Вони не гордяться домашніми пологами, тому що в них – дуже високий рівень малюкової смертності через це, проте у зв’язку із невеликою територією, у разі ускладнень, швидка вас забере в межах 5-10 хвилин.

Антибіотики. Рівень антибіотикорезистентності – найнижчий в Європі. При захворюваннях верхніх дихальних шляхів застовують швидкий кількісний СРБ тест. 0-20 – не страшно, 20-100 – вірусна інфекція, більше 100 – треба антибіотик і то таблетований, і то один. Без рецепту їх КАТЕГОРИЧНО не купиш.

Стоматологи. Відсоток звернень до стоматологів дууууже низький, бо всім просто раз на 3 місяці проводять профілактичний огляд і санацію. Стоматологи ВСІ – приватні.

У нас є приклад, є досвід інших країн та є їхні помилки і успіхи, тож – тільки вперід, колеги! Далі буде!