Друк

Автор: Анастасія Ходан

 Інфекційні захворювання під час вагітності є важливим чинником ризику виникнення різноманітних ускладнень, у тому числі затримки внутрішньоутробного розвитку, вроджених аномалій плода, внутрішньоутробної загибелі плода чи малюкової смертності.

Складність також полягає у тому, що як  і саме захворювання , так і препарати для його лікування можуть зашкодити майбутній мамі чи дитині. Тому інфекційні захворювання у вагітних легше попередити, ніж лікувати.

Просвітницька робота серед вагітних та пар, які планують вагітність відіграє важливу роль у попередженні цих захворювань, адже «попереджений - означає озброєний».

Ми зібрали рекомендації, які лікарі можуть надати своїм пацієнтам, з приводу найпроширеніх інфекційних захворювань.

1.Грип – вакцинація від грипу, рекомендована усім жінкам, які вагітні або планують завагітніти в осінньо-зимовий період. Більше того, вагітні жінки знаходять у групі ризику виникнення ускладнень грипу. Вакцинація проводиться інактивованими вакцинами у будь-яку пору року, проте найкраще встигнути вакцинуватися хоча б за 3 тижні до початку епідемії. На щастя, у наш час прогнози щодо часу настання епідемії та передбачення штамів грипу є досить достовірними. Вагітні жінки, у яких є підозра або підтвердження інфікування грипом, слід лікувати озельтамівіром (75мг 2р./д.).

2.Дифтерія, правець, кашлюк – усім вагітним жінкам рекомендована вакцинація від дифтерії та правцю, а також бустерною (ацелюлярною) вакциною від кашлюка, щоби попередити виникнення цього захворювання у новонародженого. Така вакцина вводиться у 3 триместрі вагітності, КОЖНОЇ вагітності, НЕ ЗАЛЕЖНО від попереднього вакцинального статусу.

Також варто запропонувати таку вакцинацію усім членам родини вагітної жінки для створення т.зв. «ефекту кокону». Переваги цього необхідно пояснити жінці та її рідним, пояснивши усі переваги такого методу запобігання захворювання на кашлюк у новонародженої дитини.

3.Інфекції, що передаються статевим шляхом – у зв’язку з відсутністю застосування презервативу, як методу контрацепції, під час вагітності, інфекції , що передаються статевим шляхом часто трапляються серед вагітних. Тому вагітним жінкам з групи ризику (табл.1) варто запропонувати використання презервативів під час статевих актів, як методу запобігання передачі інфецій.

4.Токсоплазмоз – попередження захворювання на токсоплазмоз у вагітних включає в себе відмову від вживання недостатньо термічно обробленого м’яса чи м’ясних продуктів, овочів та фруктів забруднених грунтом, забрудненої води. Детальніше - табл.2.

5.Цитомегаловірус – попередження первинної цитомегаловірусної інфекції полягає у ретельній особистій гігієні під час вагітності: митті рук з милом після контакту із підгузниками чи назальними виділеннями дітей,  також не потрібно цілувати дітей до 6 місяців в губи та щоки, не ділитись їжею, напоями з маленькими дітьми, періодично очищати іграшки та поверхні, що мали контакт з дитячо слиною та сечею.

6.Вітрянка – вагітні жінки знаходяться у групі ризику розвитку ускладнень після вітрянки. Також, захворювання на вітрянку впливає на плід  (вроджені вади розвитку, вроджена атрофія зорового нерву та ін.). Основна профілактика – імунізація та уникання контактів з людьми, хворими на вітрянку. Імунізація проводиться живою атенуйованою вакциною при плануванні вагітності жінкам, що не мають підтвердження наявності імунітету до Varicella (Табл.3)  - вводиться 2 дози вакцини з інтервалом 4-8 тижнів.  Вагітні жінки НЕ ПОВИННІ імунізуватись цією вакциною (проте рішення переваги/ризику приймає лікуючий лікар) . Якщо вагітна жінка, яка не має антитіл до Varicella Zoster, контактувала з хворим на вітрянку, потрібно провести пасивну імунізацію специфічними антитілами.  Для вагітних жінок, що не мають антитіл до Varicella і не можуть отримати специфчні антитіла протягом 10 днів від контакту з хворим, можна прийняти рішення про введення однієї дози внутрішньовенного імуноглобуліну (400 мг/кг). Якщо профілактика не була проведена, потрібно спостерігати за симптомами, що виникають у вагітної жінки, і у разі виникнення захворювання (діагноз вітрянки виставляють клінічно) призначають ацикловір ( 800мг 5 разів на добу 7 днів).

 7.Кір  - у випадку планування вагітності щонайменше за 28 днів потрібно провести імунізацією вакциною КПК. Якщо жінка, яка не знала про вагітність, була вакцинована КПК, переривання вагітності не рекомендовано. Дослідження не показали негативного впливу на плід такої вакцинації. Якщо невакцинована вагітна жінка контактувала із хворим на кір, до 6 дня після контакту їй потрібно ввести людський імуноглобулін.

8.Парвовірус – діти є остновним джерелом респіраторного парвовірусу В19. Найкращим методом запобігання захворюванню є особиста гігієна, уникання контактів із дітьми, хворими на респіраторні захворювання, навчання дітей прикривати рот та ніс при кашлі та чханні.

9.Вірус Зіка – став відомим на увесь світ відносно нещодавно, коли з’явились докази про його тератогенний вплив (мікроцефалія). Тому вагітним жінкам рекомендується уникати поїздок у країни з високим ризиком зараження цим вірусом. Детальніше – Табл.4

10.Інфекції, що переносяться тваринами – усім вагітним жінкам рекомендовано уникати контактів з гризунами. Інші рекомендації – у Табл.5.

11.Вагітній жінці варто запропонувати вакцинацію від гепатиту А, В, менінгококу, пневмококу за наявності факторів ризику.

12.Усім вагітним жінкам рекомендовано уникати контактів із хворими людьми, зокрема у гостому періоді респіраторних захворювань, за наявності гіпертермії.

13.У випадку виникнення сумнівів щодо інфекційних захворювань можна порекомендувати вагітній жінці звертатись до свого сімейного лікаря чи гінеколога для отримання консультації

  Табл.1 Жінки, які є в групі ризику ЗПСШ (за даними сайту UpToDate) :

  Табл.2 Як уникнути токсоплазмозу (рекомендації UpToDate):

 Табл.3.

 Табл.4 Перелік країн з високим ризиком зараження вірусом Зіка ( за інформацією https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/zika-information) :

Africa: AngolaBeninBurkina-FasoBurundiCameroonCape VerdeCentral African RepublicChadCongo (Congo-Brazzaville)Côte d’IvoireDemocratic Republic of the Congo (Congo-Kinshasa)Equatorial GuineaGabonGambiaGhanaGuineaGuinea-BissauKenyaLiberiaMaliNigerNigeriaRwandaSenegalSierra LeoneSouth SudanSudanTanzaniaTogoUganda

Asia: BangladeshBurma (Myanmar)CambodiaIndiaIndonesiaLaosMalaysiaMaldivesPakistanPhilippinesSingaporeThailandTimor-Leste (East Timor)Vietnam

The Caribbean: AnguillaAntigua and BarbudaArubaBarbadosBonaireBritish Virgin IslandsCubaCuraçaoDominicaDominican RepublicGrenadaHaitiJamaicaMontserratthe Commonwealth of Puerto Rico, a US territorySaba; Saint Kitts and NevisSaint LuciaSaint MartinSaint Vincent and the GrenadinesSint EustatiusSint MaartenTrinidad and TobagoTurks and Caicos IslandsUS Virgin Islands

Central AmericaBelizeCosta RicaEl SalvadorGuatemalaHondurasNicaraguaPanama

North America: Mexico

The Pacific Islands: FijiPapua New GuineaSamoaSolomon IslandsTonga

South America: ArgentinaBoliviaBrazilColombiaEcuadorFrench GuianaGuyanaParaguayPeruSurinameVenezuela

  Табл.5. Рекомандації з первинної профілактики зоонозних інфекцій: