Друк

Протягом останніх десятиліть докази про користь  грудного вигодовування значно зросли. Тепер ВООЗ може з повною впевненістю сказати, що грудне вигодовування знижує дитячу смертність і має переваги для здоров'я матері та дитини, які мають довготермінові ефекти. Якщо грудне вигодовування збільшити  до загальнолюдських рівнів, щороку буде врятовано близько 820 000 дітей (1). В усьому світі лише 40% дітей у віці до 6 місяців отримують  виключно грудне вигодовування.

Розглянемо 10 основних та найважливіших принципів грудного вигодовування згідно рекомендацій ВООЗ.

1. Виключно грудне вигодовування до 6 місяців .

ВООЗ рекомендує:

2. Грудне вигодовування захищає немовля від інфекційних захворювань.

Грудне молоко – це ідеальна їжа для немовлят. Воно забезпечує дитину необхідним комплексом нутрієнтів для здорового розвитку, а також містить велику кількість антитіл, які захищають малюка від поширених інфекційних хворіб.

3. Грудне вигодовування також є корисним для матері.

Виключно грудне вигодовування забезпечує природню контрацепцію ( захист більше 90% у перші 6 місяців після народження). Також, грудне вигодовування знижує ризик розвитку раку грудної залози та раку яйників, діабету другого типу та післяпологової депресії.

4. Грудне вигодовування має довготермінові ефекти на здоров'я дитини.

Підлітки та дорослі, які в дитинстві перебували на природньому вигодовуванні, мають значно нижчу тенденцію до розвитку ожиріння та надлишкової ваги.

5. Дитячі суміші не містять антитіл та оптимальної кількості нутрієнтів.

Використання дитячих сумішей має низку недоліків, зокрема :

6. Передача ВІЛ через грудне молоко може зменшитись завдяки прийому медикаментів.

ВІЛ від інфікованої матері може передатись новонародженому протягом вагітності, під час пологів та через грудне молоко. Однак, антиретровірусна терапія значно зменшує ймовірність інфікування. ВООЗ рекомендує ВІЛ-позитивним жінкам, які годують грудьми, приймати антиретровірусну терапію протягом усього періоду лактації.

7. Підтримка матері – це важливо.

Жінок потрібно навчати принципам грудного вигодовування ,починаючи з елементарних та базових навичок до складнощів, які можуть виникнути в процесі лактації. Для забезпечення успішної лактації медичним працівникам необхідно надати достатню кількість коректної інформації стосовно :

ВООЗ та ЮНІСЕФ з метою підтримки та пропаганди грудного вигодовування реалізовують проект «Клініка дружня до дитини». Ці клініки повинні відповідати вищеперерахованим вимогам.

8. Матерям рекомендовано продовжувати грудне вигодовування після повернення до роботи.

Багато жінок при поверненні на роботу завершують грудне вигодовування, оскільки не мають відповідних умов для збереження лактації. Роботодавці мають створювати умови для підтримки жінок, які годують . До таких умов можна віднести : створення спеціальних кімнат для матерів з можливістю погодувати дитину, зцідити та зберегти молоко,  надання матерям додаткових перерв.

9. Прикорм потрібно вводити не раніше 6 місяців.

ВООЗ рекомендує :

10. Достатній моніторинг маркетингу  замінників грудного молока .

Міжнародні стандарти стосовно маркетингу замінників грудного молока були прийняті у 1981 році.

Основні вимоги:

Отже, грудне вигодовування має безліч переваг для матері та дитини. Однак, відсоток дітей віком до 6 місяців, які отримують виключно грудне молоко є досить низьким.Тому необхідно створювати освітні програми , метою яких є поширення об’єктивної  інформації щодо переваг грудного вигодовування серед населення, зокрема серед медичних працівників.

Посилання